ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA –DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI

21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, którego symbolem są kolorowe skarpetki ubrane nie do pary.

Uczniowie naszej szkoły chętnie i licznie dołączyli do zorganizowanej akcji solidaryzując się w ten sposób z osobami chorującymi na trisomię 21 chromosomu oraz ich rodzinami.

Przedszkolaki i dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych z tej okazji pod hasłem „Inny, nie znaczy gorszy”.  Dzieci obejrzały krótki film pt. „ Dzień kolorowej skarpetki”, który pokazywał cierpienie jakie wywołuje nietolerancja. W mądry sposób mówił o właściwej postawie wobec odmienności i braku akceptacji. Dzieci uczestniczyły również  w „ skarpetkowych zabawach”.

Akcja zakończyła się wykonaniem prac plastycznych – kolorowaniem według własnego pomysłu szablonów skarpetek. Zostały one wyeksponowane na szkolnym korytarzu.

Klasy I i III wysłuchały fragmentu książki Elizy Piotrowskiej  pt. „Żółte kółka mam na imię Inna”. Jest to nie tylko historia dziewczynki z zespołem Downa, ale przede wszystkim opowieść jak reagujemy na inność. Zaletą książki jest szczerość z jaką autorka opisuje bohaterkę, nie stwarza złudzeń, że różni się ona od rówieśników z znaczący sposób.

Następnie dzieci obejrzały krótką prezentację, dzięki której zwiększyły swoją wiedzę o tym czym jest zespół Downa, jakimi cechami charakteryzuje się osoba z zespołem Downa. Na koniec uczniowie wykonali zakładki do książek upamiętniające udział w akcji.

Warto uczyć się – i uczyć dzieci – szacunki i empatii do osób intelektualnie niepełnosprawnych, pomimo bombardującej nas kultury lansującej doskonałość, siłę, piękno i bogactwo.

Agnieszka Stachowicz

FOTOGALERIA

Previous Article
Next Article