DZIEŃ PAMIĘCI W KRAKOWIE

10 listopada delegacja naszej szkoły pod przewodnictwem Pana Dyrektora Grzegorza Markowicza na zaproszenie Ambasady Brytyjskiej w Warszawie wzięła udział w uroczystych obchodach Dnia Pamięci Poległych Żołnierzy Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, które odbyły się na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Przedstawiciele wojewody małopolskiego i prezydenta miasta Krakowa oraz attaché wojskowi krajów Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, weterani i wojskowi czynnej służby przybyli na cmentarz Rakowicki, aby złożyć w centralnym punkcie kwatery Commonwealth wieńce i pomodlić się pod przewodnictwem Pastora Ollie North, kapelana Formacji Wspomagającej Armii Brytyjskiej w Europie Wschodniej. Uroczystość odbyła się zgodnie z ceremoniałem wojskowym, z udziałem oficerów i żołnierzy Wojska Polskiego.
Po odczytaniu po polsku „Aktu Pamięci” przez Pułkownika Tom’a Blythe’a, Brytyjskiego Attache Obrony w Polsce, delegacja oddała hołd poległym pod Krzyżem Poświęcenia oraz zapaliła znicze na grobach siedmiu lotników Królewskich Sił Powietrznych (RAF), patronów naszej szkoły, pochowanych na terenie Cmentarza Wojennego Wspólnoty Brytyjskiej.
Remembrance Day jest to święto obchodzone w państwach Brytyjskiej Wspólnoty Narodów dla oddania honorów wszystkim poległym żołnierzom brytyjskim. Upamiętnia ono podpisanie rozejmu kończącego I wojnę światową. Symbolem tego dnia są czerwone maki (ang. Poppy Day) wpinane w klapy marynarek. Cmentarz Wojenny Wspólnoty Brytyjskiej w Krakowie jest największym z czterech cmentarzy wspólnotowych położonych na terenie Polski. Znajdują się na nim groby 493 żołnierzy z następujących państw: Wielkiej Brytanii (343), Kanady (15), Australii (22), Nowej Zelandii (26), Południowej Afryki (50), Indii (2) i z Polski (15). Jest to miejsce spoczynku ludzi, którzy zginęli w różnych obozach jenieckich w Polsce oraz lotników, którzy stracili życie w czasie lotów z pomocą dla warszawskich powstańców lub podczas bombardowania hitlerowskich Niemiec.
W przyszłym roku będziemy obchodzić 80.rocznicę zestrzelenia angielskiego samolotu ze 178. Dywizjonu RAF, w wyniku którego nocą 14/15 sierpnia 1944 roku na polach Żdżar zginęło w płomieniach siedmiu młodych lotników-patronów naszej szkoły.

GALERIA ZDJĘĆ

Previous Article
Next Article