OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

29 września uczniowie klasy II – III włączyli się w Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.
W tym dniu  dzieci usłyszały baśń Janiny Porazińskiej pt. „Szewczyk Dratewka”. Miłym przerywnikiem w czytaniu było rozwiązywanie zagadek związanych z przeczytaną książką.

Warto wspomnieć, że święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom.

O zaletach czytania wiedzą wszyscy, ale nie zaszkodzi przypominanie o nich od czasu do czasu. To cudowny sposób na wspólne spędzenie czasu i zbudowanie prawdziwej, trwałej więzi z dzieckiem. Warto także wspomnieć, że czytanie rozbudza wyobraźnię oraz ciekawość świata. Dzieci, którym rodzice czytają od dzieciństwa, szybciej same uczą się tej umiejętności.

Obecnie można znaleźć książki, które opowiadają o przeróżnych problemach dzieci: tolerancja, pojawienie się rodzeństwa, adaptacja w szkole czy przedszkolu. To okazja do dyskusji i wyciągania wniosków z przygód książkowego bohatera. Dzieci, którym się czyta i które w efekcie same czytają dużo książek, są bardzo dobre w ortografii, tworzeniu własnych opowiadań, układaniu zdań,  można by wymieniać bez końca….

Warto więc codziennie  sięgnąć po  ulubioną lekturę!

Agnieszka Stachowicz, Małgorzata Majka

ZDJĘCIA

Previous Article
Next Article