MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami (ang. International Day of Persons with Disabilities, IDPD) to coroczne święto obchodzone 3 grudnia, ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ) w 1992 roku.

Celem tego dnia jest podnoszenie świadomości na temat praw i potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także promowanie ich pełnego i równego udziału we wszystkich aspektach życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego.

Jak obchodzi się ten dzień?

  • Organizowane są konferencje, warsztaty i debaty poświęcone prawom osób z niepełnosprawnościami.
  • Instytucje rządowe i organizacje pozarządowe podejmują kampanie informacyjne, które mają zwiększyć zrozumienie dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
  • Media często zwracają uwagę na przykłady pozytywnych działań na rzecz integracji i sukcesy osób z niepełnosprawnościami.

Na 1000 mieszkańców Podkarpacia, pod koniec ubiegłego roku przypadały 124 osoby z niepełnosprawnością. To jeden z najwyższych wskaźników w Polsce – wynika z raportu Głównego Urzędu Statycznego. Wyższy mają tylko świętokrzyskie i lubuskie – odpowiednio 150 i 165 osób z niepełnosprawnością na 1000 mieszkańców.

Nasz region znajduje się w czołówce, jeśli chodzi o liczbę Zakładów Aktywności Zawodowej, a więc miejsc zapewniających zatrudnienie osobom niepełnosprawnym. Placówek takich jest 12. Dla porównania w województwie mazowieckim, pod względem populacji ponad dwukrotnie większym, niż nasze jest ich 10.

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych to nie tylko okazja do refleksji nad wyzwaniami, przed którymi stoją osoby z niepełnosprawnościami, ale także do celebrowania ich osiągnięć i wkładu w rozwój społeczeństwa. Wspólne działania na rzecz integracji i równości są kluczem do budowania świata, w którym każdy, niezależnie od stopnia sprawności, ma równe szanse na pełne i satysfakcjonujące życie.

Previous Article
Next Article